Jak oszczędzać wodę w domu? Jak jednocześnie zadbać o swój portfel i żyć bardziej ekologicznie? Poznaj nasze sposoby i wprowadź je w życie od zaraz.
Od picia wody z kranu, poprzez pranie, gotowanie, sprzątanie lub spłukiwanie, wszyscy używamy wody każdego dnia. Ale potrzebujemy też energii, aby wodę na przykład podgrzać. Dlatego oszczędzając wodę, oszczędzamy nie tylko na rachunkach za nią, ale też na rachunkach za energię.
Oto kilka prostych sposobów, które możesz wdrożyć, aby oszczędzać wodę i energię w domu, a przy okazji chronić jej cenne zasoby.
Kuchnia
Zaoszczędź na rachunkach za energię, napełniając czajnik tylko potrzebną wodą. Oszczędzisz również na czasie oczekiwania na zagotowanie czajnika!
Pamiętaj, aby zmywać naczynia na przykład w misce zamiast pod bieżącą wodą. Jeśli używasz zmywarki, poczekaj, aż będzie można w pełni ją załadować. Użyj wówczas ustawienia eco, aby zaoszczędzić nie tylko wodę, ale i energię! Bateria odkręcona podczas zmywania naczyń przez 10 minut może zużyć około 110 litrów wody, która spływa bezpośrednio do odpływu.
Łazienka
Pierz tylko przy pełnym załadunku i używaj ustawień ekologicznych jeśli to możliwe. Zaoszczędzisz wodę i energię. Pranie w temperaturze 30 stopni zamiast 40 stopni zmniejsza zużycie energii przez pralkę o 57 procent!
Prysznic i wanna. To właśnie mycie odpowiada za największe zużycie wody w gospodarstwie domowym (blisko 30 procent). Do tego podgrzanie wody to blisko 20 procent średniego rachunku za energię. Skracając używanie prysznica tylko o jedną minutę, możesz zaoszczędzić w skali roku blisko 2600 litrów wody.
Zakręcenie kranu podczas mycia zębów i golenia może zaoszczędzić 5 litrów wody na minutę i ponad 3700 litrów rocznie na osobę.
Zauważyłeś cieknący kran? Nareperuj go lub po prostu dokręć. Cieknący kran może zmarnować ponad 5500 litrów wody rocznie, więc upewnij się, że krany są sprawne i prawidłowo zakręcone.
Cieknąca toaleta może codziennie marnować od 200 do 400 litrów wody rocznie. Według statystyk nawet do 8 procent zamontowanych w domach toalet może przeciekać. Jak to sprawdzić? Wystarczy prosty test: umieść w zbiorniku barwnik spożywczy i odczekaj 20 minut. Jeśli woda w muszli klozetowej zostanie zabarwiona, oznacza to wyciek.
W ogrodzie i na zewnątrz
Wąż ogrodowy może zużyć w ciągu 30 minut tyle wody, że spokojnie można byłoby napełnić nią około 5 średnich wanien. Jeśli używasz węża do mycia samochodu, zmień go na wiadro i gąbkę. Wody z węża użyj tylko do spłukania swojego samochodu.
Użyj konewki zamiast węża i podlewaj rośliny wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dzięki temu mniej wody wyparuje, a więcej trafi do korzeni roślin. Alternatywnie możesz wyposażyć swój wąż w dyszę spustową, aby działała tylko wtedy, gdy jej potrzebujesz.
Woda deszczowa dla roślin jest bardziej odżywcza niż kranowa. To właśnie w deszczu znajduje się azot, który pomaga roślinom się rozwijać. Dlatego zbieraj deszczówkę.