W Polsce olej po smażeniu najczęściej wylewany jest do toalety lub zlewu. Wynika to nie tyle z lenistwa, ile z niewiedzy. I to najgorsze, co możemy z zużytym olejem zrobić, bo konsekwencją może być bardzo kosztowny remont instalacji kanalizacyjnej. Gdzie zatem wylać olej z patelni?
Zakaz wylewania oleju do kanalizacji ma racjonalne wytłumaczenie. W niższych temperaturach olej tężeje i zapycha rury. Wlewanie do nich tłuszczów kuchennych prowadzi do wytwarzania się na nich niebezpiecznego osadu, który może doprowadzić do zatykania się i pękania, a w konsekwencji zalania całego mieszkania.
Tłuszcz wylany do kanalizacji, szczególnie jeśli na swojej drodze napotka inne zapychające odpady, np. chusteczki nawilżające, tworzy tzw. góry tłuszczowe. Z czasem ta góra tłuszczowa obrasta w kolejne warstwy i taki cuchnący twór może zablokować kanalizację, a potem wypchnąć ścieki na ulicę.
W 2017 roku władze Londynu musiały zmierzyć się z takim właśnie problemem. Kanały ściekowe w centrum miasta zostały zatkane przez olbrzymią górę tłuszczu uformowaną z odpadków, które ludzie wyrzucali do toalet, a nie powinni. Usunięcie zalegających śmieci zajęło kilka tygodni.
Co zatem zrobić z zużytym olejem po smażeniu? Powinniśmy zlewać do słoika lub butelki, a następnie oddać go do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można go też wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) w kolorze czarnym.
W Szydłowcu PSZOK prowadzony jest przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja przy ul. Piaskowej 29. Czynny jest w środy i soboty w godzinach 8 -13. Do PSZOK przyjmowane są selektywnie zebrane odpady komunalne pochodzące z gospodarstw domowych prowadzonych na terenie gminy Szydłowiec, objętych opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz oddać bezpłatnie do PSZOKu, to na tej stronie, znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
A jeśli chcesz poszerzyć wiedzę o segregacji odpadów, tu znajdziesz niezbędne wiadomości i wydrukujesz specjalną ściągawkę.