Ciekawostki o recyklingu. Co warto wiedzieć?

Ciekawostki o recyklingu. Co warto wiedzieć?

Według różnych szacunków przeciętny mieszkaniec naszego kraju wytwarza 280-300 kilogramów odpadów każdego roku. Recykling nie tylko jest niezbędny dla zachowania równowagi na naszej planecie, ale też jest bardzo ciekawą gałęzią przemysłu.

Recykling możemy przetłumaczyć jako powrót do obiegu, ponowne wykorzystanie materiałów, które z tego obiegu (użytkowania) wypadły.

Idei recyklingu przyświeca zasada, aby maksymalizować ponowne wykorzystanie odpadów – co jest możliwe na naprawdę dużą skalę. Recykling ogranicza także zużycie surowców takich jak ropa naftowa (z której produkuje się plastik) i niezwykle cenna woda (której do produkcji plastiku się używa).

Recykling wchodzi Polakom w krew: wiemy już, że warto segregować śmieci na pięć podstawowych kategorii: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady bio i odpady zmieszane. Warto zatem pójść krok dalej i poznać kilka ciekawostek.

  • Ciekawy przypadek recyklingu odnotowano w 1776 roku. Mieszkańcy dolnego Manhattanu obalili pomnik brytyjskiego króla Jerzego III, a pozyskany w ten sposób surowiec przeznaczyli na produkcję ponad 40 tysięcy naboi. Wykorzystane zostały przez trzynaście amerykańskich kolonii w wojnie o niepodległość od Zjednoczonego Królestwa, która zapoczątkowała powstanie Stanów Zjednoczonych.
  • Do wyprodukowania tylko jednej tony papieru ściąć trzeba średnio 17 drzew. Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody podczas wytwarzania oraz 2.5 m3 miejsca w środowisku.
  • W Polsce zużywamy rocznie około 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć – i to nieskończoną ilość razy! Sześć takich puszek to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.
  • Odpady takie jak butelki, torebki śniadaniowe, plastikowe woreczki oraz torby na zakupy stanowią około 7% masy wszystkich śmieci, jednak zajmują bardzo dużo miejsca – prawie 30% wszystkich odpadów.
  • Już jedna bateria może skutecznie skazić setki litrów wody, dlatego bardzo ważne jest, by przekazywać je w miejsca do tego wyznaczone. Z wielu urządzeń elektronicznych można odzyskać cenne metale szlachetne i surowce. W sprzętach takich jak laptopy czy smartfony znajduje się złoto i srebro. Z kilkunastu urządzeń tego typu (w zależności od ich rodzajów) można uzyskać około 1 grama złota.
  • Statystyczny Polak wyrzuca w ciągu roku około 56 szklanych opakowań nadających się do pełnego recyklingu (szklane butelki nadają się w 100% do ponownego wykorzystania). Każda szklana butelka wprowadzona na nowo do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-watowej żarówki przez 4 godziny.
  • Recykling szkła jest ważny, ponieważ materiał ten rozkłada się aż 4 000 lat, a jego wytwarzanie wymaga specjalnych warunków (m.in. bardzo wysokiej temperatury).
  • Recykling dotyczy także dużych przedmiotów, maszyn i innych elementów. Samochód oddany na złom można poddać recyklingowi w ogromnej większości (nawet powyżej 90%).
  • Już około 30-40 butelek plastikowych wystarczy, aby wyprodukować bluzę z polaru. To najczęściej podawany przykład, ale z tworzyw sztucznych po odpowiedniej obróbce można wytworzyć bardzo wiele – między innymi nowe opakowania plastikowe, części do urządzeń elektronicznych i maszyn. Z recyklingu mogą pochodzić też meble ogrodowe, plastikowe elementy stolarki otworowej (np. ramy okien) i różnego rodzaju zabawki.
  • Wyrzucane w ciągu roku przez ludzi na całym świecie butelki z PET, ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28 mln kilometrów, czyli… 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca.

Jak długo rozkładają się śmieci?

  • 100-1000 lat – plastikowa butelka,
  • 6 miesięcy – papierowy karton,
  • 2-6 tygodni – odpady BIO,
  • 50-100 lat – puszki aluminiowe,
  • 2000 lat – bateria.
Skip to content