Najłatwiej wszystko wrzucić do jednego kontenera przed domem. Jak to zwykle bywa, „najłatwiej” nie znaczy „najlepiej”, bo w ten sposób mnożą się wysypiska, ale też nieodwracalnie niszczeje środowisko naturalne. A przecież każdy śmieć ma swoje miejsce!
Na każdym osiedlu stoją kontenery na podstawowe rodzaje odpadów, które można ponownie przetworzyć. Rozpoznamy je łatwo po kolorach. Białe są przeznaczone dla białego szkła, zielone – kolorowego. Do żółtych wrzucamy tworzywa sztuczne, a do niebieskich – makulaturę. Jeśli chcemy zarobić kilka złotych, część odpadów możemy posegregować w domu i sprzedać w najbliższym punkcie skupu.
Baterie – sporo kłopot
Czy wiesz, że jedna mała bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody? Teraz pomyśl, ile do tej pory sam ich wyrzuciłeś do kosza…
Każdą baterię, czy to zwykły paluszek, czy zasilającą telefon komórkowy, należy zutylizować, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Specjalne pojemniki, przeznaczone do segregacji baterii, zazwyczaj znajdują się w wybranych instytucjach publicznych, np. szkołach lub sklepach, choćby z elektroniką. Można też poszukać specjalnych firm, które zajmują się utylizacją tego rodzaju odpadów.
Baterie należą do grupy elektrośmieci, do której zaliczają się też dyskietki, taśmy magnetofonowe, kartridże, ale i duże odpady, takie jak lodówki, pralki czy telewizory. Sklepy z elektroniką mają obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu.
Elektrośmieci można też dostarczyć do PSZOK w Szydłowcu, gdzie przyjmowane są selektywnie zebrane odpady komunalne pochodzące z gospodarstw domowych prowadzonych na terenie gminy Szydłowiec.
Leków nie wyrzucaj do śmietnika i toalety
Każdy lek wyrzucony do zwykłego śmietnika albo muszli klozetowej szkodzi środowisku. Zanieczyszczenie wód jest dziś niestety zjawiskiem powszechnym, a głównymi jego źródłami są: ścieki i odpady komunalne oraz przemysłowe, a także różne toksyczne substancje spłukiwane przez opady atmosferyczne z terenów wiejskich (np. pól uprawnych) oraz miejskich (np. z ulic).
W żadnym wypadku leków nie można wyrzucać do toalety – oczyszczalnie ścieków sobie z nimi nie poradzą. Tabletki, syropy, maści i inne odpady farmaceutyczne oddajmy do apteki. W wielu znajdują się specjalne pojemniki, do których można wrzucać niepotrzebne leki.
Segregacja odpadów – dlaczego jest taka ważna?
Dzięki segregacji nasze śmieci mają szansę zyskać swoje drugie życie, a nie jest to bez znaczenia dla zaśmieconej planety. Segregacja odpadów to ważny element recyklingu i niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Nasze śmieci to cenne zasoby. To, że coś trafia do kosza, wcale nie musi oznaczać, że nie może nam już więcej służyć. Wręcz przeciwnie: w ogromnej większości przypadków odpady można przerobić albo ponownie wykorzystać.