Tak woda zachowuje się w kosmosie. Fascynujące eksperymenty NASA

Tak woda zachowuje się w kosmosie. Fascynujące eksperymenty NASA

Woda to żywioł nierozerwalnie powiązany z życiem na naszej planecie. Jej zachowanie na Ziemi jest w dużej mierze określane przez grawitację, bez której zachowuje się zgoła inaczej. Doskonale widać to na przykładzie eksperymentów, które przeprowadzano na stacji MIR i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, już pod okiem NASA.

interesująco wygląda też zachowanie wody w warunkach mikrograwitacji. W takim środowisku woda przyjmuje sferyczny kształt, czyli kształt zajmujący w przestrzeni najmniejszą ilość miejsca:

Foto: NASA

Na wodę w kształcie kuli można też w różny sposób wpływać, co doskonale pokazał eksperyment NASA, w którym taką kosmiczną kulkę wody mieszano z barwnikiem. Efekt jest naprawdę zjawiskowy:

Z kolei Kanadyjska Agencja Kosmiczna pokazała, jak woda reaguje np. w kontakcie ze zwykłą ściereczką, którą następnie próbujemy wycisnąć w warunkach mikrograwitacji. Ten eksperyment ukazuje zjawisko napięcia powierzchniowego wody, które sprawia, że w warunkach braku grawitacji substancja przylepia się do stykających się z nią powierzchni, np. naszych dłoni czy, w tym wypadku, ściereczki, która nawet po wyciśnięciu trzyma w sobie wodę. Kanadyjski astronauta pokazuje to od 1:50 min poniższego filmu:

Skip to content